1 Ostatnio edytowany przez Michał_Dziewiecki (2016-01-09 17:09:57)

Temat: Obóz Przelotowy 2015

Zapraszamy do dyskusji na temat organizacji obozu przelotowego.

2

Odp: Obóz Przelotowy 2015

Witam

Sezon 2015 (latanie klubowo-przelotowe)
-------------

1.W sezonie 2015 planuję  w AR zorganizować fajne latanie klubowo-przelotowe i zbudować tzw. team - czyli latanie zespołowe, a w drugim etapie latanie na zawodach (KZS, MP Juniorów).

2.Uważam, że w sezonie powinniśmy, my piloci z większym doświadczeniem, zorganizować - przynajmniej dwa - nazwijmy to obozy treningowo-przelotowe w formie ciągłej 7 do 4 dni lotnych (ewentualnie terminy rezerwowe).

3.Terminy powinny być wcześniej ustalone tak, aby można było zaplanować urlopy.

4.Poprzez formę ciągłą rozumiem, że codziennie w tym okresie jesteśmy co rano na lotnisku i jeżeli tylko pogoda na to pozwala realizujemy trening przelotowy (loty warunkowe do odznak szybowcowych)  oraz wspólnie uczymy się wzajemnie i przeprowadzamy szkolenia (wszystko z zakresu przelotów, zawody - przepisy, regulaminy, elektronika lotnicza itd.).

5.Na podstawie własnych doświadczeń z tego roku wiem, że tydzień spędzony w dzień w dzień na lotnisku daję tyle, co latanie w weekendy w ciągu dwóch miesięcy.

6.Zgłoszenie uczestnictwa na takim obozie powinno być porzedzone wpisowym (150 PLN). 
 Kwota 150 PLN przy nalocie od 15 do 20 h w czasie obozu to niewiele (tyle co jeden start za samolotem na zawodach), ale może być to już motywujące dla instruktora, który nadzoruje i wspomaga nasze latanie.
 Jak się zadeklarowałeś to wszyscy razem nawzajem sobie pomagamy (to coś jak wyjazd na Żar albo obóz KSS ).
 Naszym celem jest przecież, zrobienie wyniku dla siebie.

7.W czasie obozu powinno być zabezpieczone latanie za windą jak i za samolotem.

8.Informacja o takim obozie i jego terminach powinna być zaplanowana, uzgodniona i podana odpowiednio wcześnie do wiadomości członkom AR.

9.Do obozu powinniśmy być przygotowani technicznie (sprawne wózki, itd.);

Już teraz zbieram deklarację  - bez wpisowego ;-)  - przystąpienia do takiej formy latania w AR.

Mariusz Górczyński.

3

Witam,

Pomysł bardzo dobry, mowa była o tym od wielu lat, jednak nikt za nas tego nie zrobi. Fajnie że temat został podjęty, jestem za i mogę się przyłączyć do pomocy, oraz wziąć udział w takim obozie, może dwóch :-).

Pozdrawiam Piotr Dygas

4

Państwo,

Ja myślę, że trzeba kuć żelazo, póki gorące. Do ogarnięcia są - moim zdaniem - następujące tematy:

1. Siatka terminów: musimy znaleźć wszystkie terminy, które "odpadają". Kawę na ławę, oczywiście, słąbo widzę taki obóz bez Rafała, toteż pierwszym wykluczeniem są terminy zawodów, w których chciałby wziąć udział. Do tego dochodzą jakieś ograniczenia z zajętością lotniska (choć myślę, że idealnym rozwiązaniem byłoby zrobić taki obóz w trakcie LPW - bo uczestnicy nie będą się za długo szwędać w okolicy lotniska, a innego latania szybowcowego pewnie wtedy i tak nie będzie).

2. Rozliczenie wpisowego. Mariusz ma rację, WPISOWE MUSI BYĆ i to moim zdaniem wpłacone wcześnie (przynajmniej miesiąc przed terminem). Chodzi zwyczajnie o to, żeby nam się ekipa nie rozlazła na trzy dni przed obozem.
Natomiast jest pytanie, na co to wpisowe wydamy:
a) "System należy upraszczać" - możemy potraktować wpisowe jako przedpłatę do wykonywanych lotów. Żeby wynagrodzić instruktora, wszystkie loty "obozowe" traktujemy jako nadzorowane i instruktor ma z tego zarobek.
b) Wpisowe trafia do instruktora jako zapłata, a my latamy po zwykłych stawkach.
c) Patrz punkt a), ale wpisowe nie jest rozliczane w lotach, tylko przeznaczone na koszty zorganizowania obozu - kiełbaski, picie, ew. przygotowanie wózka, paliwo w pole itp.

3. Plan awaryjny. Zawsze może tak być, że trafimy na tydzień deszczu. Mamy wtedy do wyboru:
a) rozjechać się do domów,
b) zająć się czymś na lotnisku.
Jak się domyślacie, jestem za drugim wyjściem, dlatego proponuję, żebyśmy wszyscy zastanowili się nad możliwymi elementami "planu B". Na pewno należy do nich część teoretyczna obozu, ale co jeszcze?

4. Ile osób? Do dyspozycji mamy (teoretycznie i maksymalnie) 7 klubowych szybowców. W praktyce pewnie około 4, licząc z jantarem. Z kolei obóz dla mniej niż 3 osób jet trochę bez sensu.
Zastanawiam się, czy do zabawy nie zaprosić sąsiadów, czyli chętnych chłopaków (dziewczyn?) z Lotu. Widzę to tak, że też wpłaciliby wpisowe, które byłoby zapłatą za część teoretyczną i nadzór instruktora. Jeśli chodzi o loty, rozliczaliby się oczywiście z własnym klubem po ichniejszych stawkach.

5. Logery. Mamy dwa klubowe, do dyspozycji jest też mój. Myślę, że to w sumie najmniejszy problem, bo do latania obozowego nie potrzebujemy koniecznie logerów certyfikowanych. Niemniej, na etapie zbierania chętnych trzeba zrobić wywiad, kto dysponuje jakim sprzętem (loger, lusterko, telefon) i czy potrzebuje jakiejś pomocy technicznej (np. kabelka do zasilania).

6. Program szkolenia teoretycznego i materiały. Chęć zorganizowania czegoś takiego to troszkę mało. Proponuję już teraz zacząć myśleć nad planem zajęć (jakie tematy) i materiałami na każde zajęcia. Ja przejrzę, co mam na komputerze; powinienem mieć jakieś materiały (po angielsku) z Australii.
Natomiast nie ukrywam, że clou takich zajęć powinno być przygotowanie do przelotu prowadzone przez osoby, które się dobrze na tym znają. Na pierwszy ogień jest oczywiście... Rafał, ale może udałoby się zmobilizować kogoś jeszcze? Może kogoś spoza klubu?

5

Skala przedsięwzięcia oczywiście zależy od liczby zgłoszeń.

Ważne jest, aby zadeklarowane osoby uczestniczyły aktywnie w czasie obozu,
tzn. rano były obecne na wyhangarowaniu, a w dni nielotne (których nie będzie :-)) ) nie rozjechały się do domów.

Przy 6 osobach i trzech szybowcach (dwa „Junior-y” i jeden „Pirat”) - no niestety trzeba się będzie dzielić.

Wszelkie materiały dotyczący „wiedzy” już zacząłem zbierać i porządkować.

I jeszcze raz „Skala przedsięwzięcia oczywiście zależy od liczby zgłoszeń”.

Wciągnięcie do zabawy inne kluby - też wchodzą w moją wizję „obozu”.

Wstępnie oferta jest skierowana do członków naszego klubu i latania na naszym sprzęcie i z naszego lotniska – w innym przypadku zawsze można polatać gdzie indziej (ale nie oto nam chodzi).

6

Witam was serdecznie,
Na chwilę obecną będzie mi ciężko deklarować się na jakiekolwiek latanie, ale chętnie pojawię się na lotnisku i pomogę przy usprawnianiu kochanych Krakusów czy też szykowaniu sprzętu do obozu.

Jeśli chodzi o wpisowe... wspominaliście, żeby pieniążki zostały przeznaczone na pokrycie kosztów nadzoru instruktorskiego. Może to i nie jest zbyt poprawne politycznie, ale tylko część z tych pieniędzy przeznaczyłbym na nadzór. Na pierwszym takim obozie opierałbym się głównie na zasadach uprzejmości i dobrych chęci, przynajmniej ze strony Klubowiczów.
Tu problem zacznie się w przypadku złej pogody, dlatego trzeba myśleć nad hybrydą...
Płatne za loty z nadzorem-Instruktor poświęci swój czas, przesiedzi tydzień na lotnisku a ze względu na brak latania, brak wynagrodzenia- słabo, bo jednak się poświęcił
Płatne z góry-całość pieniędzy przeznaczona na nadzór, nikt nie polata, suma zniknie, będą wewnętrzne rozterki.
Dlatego proponuję ustalić podstawową stawkę za chęci, a dodatkowo jakieś drobne extra od każdej godziny lotu.

Część pieniążków przeznaczyłbym na sprawy organizacyjne, usprawnienia, sprzęt no i wspomniane w 2 c) kiełbaski grille, wieczorem:)
Wspaniałym pomysłem byłoby zaproszenie dodatkowych pilotów/instruktorów/wykładowców z zewnątrz, ewentualne wykłady w ramach przygotowania do przelotów  z ich udziałem wydają się być atrakcyjne. Może chłopaki z SKNJ zechcieliby troszkę poopowiadać w ramach "wymiany" doświadczeń. No i tu w podziękowaniu za poświęcony czas wieczorem grill i te sprawy.
A, co do kolegów zza płota, jestem jak najbardziej za!

7

Witam

AD.<Na chwilę obecną będzie mi ciężko deklarować się na jakiekolwiek latanie,...>

Na tą chwilę to jest tylko dyskusja, wolne wnioski,...

Główną ideą tego "klubowego obozu przelotowego" jest po prostu chęć rozkręcenia latania na przeloty.
Czy to będą cztery czy siedem dni, zależy tylko od Was.

Mariusz

8

Witam,

Idea obozu przelotowego bardzo mi się podoba i bardzo chętnie wezmę w takim przedsięwzięciu udział, o ile zostaną określone na początku pewne zasady i oferta/propozycja będzie miałą "ręce i nogi".
Pod tym pojęciem, mam na myśli odpowiednie przygotowanie tras przelotowych (50/100/200 km) przez odpowiednie osoby - z doświadczeniem !!!

Mam niewielkie doświadczenie w przelotach i jestem na początku drogi, ale z doświadczenia (skromnego) jak i informacji, rozmów, relacji etc. wiem, że aby taki obóz miał sens musi być ktoś kto ogarnie meteo (np. na bazie topmeteo) i ktoś kto będzie task-setterem (z doświadczeniem).

To w czym do tej pory brałem udział było zorganizowane w taki sposób, że task-setter wyznaczał odpowiednią trasę dla umiejętności i warunków pogodowych - i na tej podstawie lider zespołu leciał z pozostałymi na trasę.

Przy 3 solówkach: 2 juniory 1 pirat - nie bardzo widzę możliwość przeprowadzenia obozu, a w przypadku "dzielenia się" sprzętem - gdzie pogoda będzie np. tylko w 1 części dnia... to już klapa dla tych co w kolejce.

Ile dni taki obóz będzie trwał i jaka będzie opłata wpisowa - to już sprawa wtórna. W mojej ocenie najistotniejsze jest zapewnienie odpowiedniej obsady/załogi z doświadczeniem i aspiracjami, która odpowiednio ułoży trasy i poprowadzi przelot po pz'tach.

9

Myślę, że przyzwoitym pomysłem może być opcja 6 osób na 4 szybowce. Założenie jest takie, że każdego dnia 4 osoby lecą, zaś dwie odpowiadają za obsługę startu, ściąganie z pola, wyciągarkę itp. Oczywiście, latania jest trochę mniej niż w opcji 6/6, ale z drugiej strony pozostawienie kogoś na ziemi na pewno usprawni organizację i pozwoli szybciej kończyć dzień lotny (jak ktoś wywali w polu o 14, to pojadą po niego od razu, a nie wieczorem albo w nocy).

Przy okazji chciałem przytoczyć jedną opinię z naszej ankiety (bardzo mi się spodobała) w kwestii pomysłów na odbudowanie latania przelotowego:

Zimowe teoretyczne szkolenie "przelotowe", coś o regulaminach konkurencji, taktyce, przykładach z omówieniem co było dobre, a jakie były błędne decyzje, więcej z życia niż suchej teorii, nauka praktyczna obsługi loggera. Przeloty zacząć od wielokątów czy trójkatów np. 50km wyłożonych w naszym ATZ, a więc praktycznie w zasięgu bezpiecznego dolotu, by poleciało jednocześnie kilka osób, była mini konkurencja czy rywalizacja, a potem te przeloty wspólnie przeanalizować pod względem popełnionych błędów i wyciągnąć wnioski na następne coraz dłuższe przeloty. Złapać trochę adrenaliny w "ściganiu" się w bezpiecznej odległości od lotniska i w miarę postępów wykonywać coraz dłuższe trasy. Termikę nadlotniskową zastąpić mini przelotami na czas. Instruktorzy latając z uczniami na termikę zamiast kręcić się od chmurki do chmurki latać trójkąt np. 20km czy 30km po konkretnych punktach z przekazywaniem praktycznej wiedzy przelotowej. Może takie "szkolne" przeloty z instruktorem przydałyby się też pilotom z licencją, którzy nie mają odwagi wyrwać się od razu na trójkąt 100km?

10 Ostatnio edytowany przez Mariusz_Górczyński (2014-10-25 01:16:57)

Ad.<Krzysztof Cader napisał: Przy 3 solówkach: 2 juniory 1 pirat - nie bardzo widzę możliwość przeprowadzenia obozu,
    a w przypadku "dzielenia się" sprzętem - gdzie pogoda będzie np. tylko w 1 części dnia... to już klapa dla tych co w kolejce. >

Nasza formuła obozu nie jest organizowana na zasadach komercyjnych, tylko na wzajemnej pomocy klubowiczów.
Dysponujemy 3-4-a solówkami i tyle.
Pierwszego dnia lecisz ty, a my w razie czego ściągamy cię z pola.
W drugim dniu oczekujemy od ciebie, że ty również pomożesz kolegom w razie czego.

Ad.<Michał Dziewiecki przytoczył jedną opinię z naszej ankiety : Przy okazji chciałem przytoczyć jedną opinię z naszej ankiety (bardzo mi się spodobała) w kwestii pomysłów na odbudowanie latania przelotowego:
    Zimowe teoretyczne szkolenie "przelotowe", coś o regulaminach konkurencji, taktyce, przykładach z omówieniem co było dobre, a jakie były błędne decyzje,
    więcej z życia niż suchej teorii, nauka praktyczna obsługi loggera. Przeloty zacząć od wielokątów czy trójkątów np. 50km wyłożonych w naszym ATZ,
    a więc praktycznie w zasięgu bezpiecznego dolotu, by poleciało jednocześnie kilka osób, była mini konkurencja czy rywalizacja,
    a potem te przeloty wspólnie przeanalizować pod względem popełnionych błędów i wyciągnąć wnioski na następne coraz dłuższe przeloty.
    Złapać trochę adrenaliny w "ściganiu" się w bezpiecznej odległości od lotniska i w miarę postępów wykonywać coraz dłuższe trasy.
    Termikę nadlotniskową zastąpić mini przelotami na czas. Instruktorzy latając z uczniami na termikę zamiast kręcić się od chmurki do chmurki latać trójkąt np. 20km czy 30km
    po konkretnych punktach z przekazywaniem praktycznej wiedzy przelotowej.
    Może takie "szkolne" przeloty z instruktorem przydałyby się też pilotom z licencją, którzy nie mają odwagi wyrwać się od razu na trójkąt 100km?>

Zorganizowaniu obozu przelotowego w AR to dla mnie nie tylko dyskusja - ja zamierzam go przygotować i zorganizować (oczywiście przy współpracy wyszkolenia i dyrekcji AR).
Wszystkie wasze uwagi i sugestie posłużą mi do przygotowania części teoretycznej jak i już latania na przeloty.
Do okresu zimowego mamy jeszcze trochę czasu, a na Żarze na początku tygodnia latało się jeszcze na termice.

Wszelkie uwagi lub zapytania, można przesyłać do mnie również drogą e-mail-ową.
Temat organizacji obozu przelotowego w AR chciałbym zamknąć do końca marca.

Pozdrawiam
Mariusz

11

http://www.aeroklub-polski.pl/aktualnos … ezon-2015/

To tak z myślą reprezentowaniu AR na zawodach ;)

12

Witam

Nastał okres zimowy, więc czas zacząć szkolenie teoretyczne.

Na zebraniu sekcji szybowcowej, wolę uczestnictwa na naszym klubowym obozie szybowcowym wyraziło 17 osób.
(powiem szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony !!!).

Proponuję więc, rozpocząć "korespondencyjne" szkolenie teoretyczne poprzez wykorzystanie naszego forum dyskusyjnego.
Wśród zgłoszonych osób są bardzo doświadczeni piloci, jak i uczniowie-piloci.

W czasie zebrania Szef Wyszkolenia zadecydował (względy bezpieczeństwa itd.), że w przypadku uczniów-pilotów przeloty
wykonywane będą na szybowcach dwusterowych z instruktorem.

W celu podtrzymania i utrwaleniu nawyków dobrze jest sobie przypomnieć i powtórzyć wiadomości z zakresu nas interesującego,
czyli przelotów szybowcowych.

A więc zaczynamy.

Na początek,...

Ile osób zna na pamięć lub ma zapisany w telefonie numer do PKBWL ?
Całą dobę czynny jest telefon alarmowy 500 233 233 do wykorzystania wyłącznie w przypadku powiadamiania o wypadku lotniczym.

Ile osób zna na pamięć lub ma zapisany w telefonie numer do Szefa Wyszkolenia ?
Ile osób zna na pamięć lub ma zapisany w telefonie numer do Aeroklubu Radomskiego ?

Dobrą praktyką jest zabieranie ze sobą na loty telefonu komórkowego, włączonego non-stop (w sytuacji stresowej nie łatwo jest wpisać właściwy pin)
i nie w bagażniku tylko przy sobie np. w kieszeni (w przypadku rozdzielenia się pilota od szybowca telefon jest z nami).

A teraz lektura i "książkowy modelowy przypadek" : przelot docelowo-powrotny ( warunek do uzyskania licencji pilota szybowcowego).

http://www.mir.gov.pl/Transport/Transpo … 525_RK.pdf

Czy nadal jesteście zdecydowani latać na przeloty ?

Mariusz Górczyński

13

Kilka moich uwag:

Na wstępie należy:

1. wyłonić zespół/osobę która będzie koordynowała przygotowanie obozu,
2. określić termin obozu, który musi zostać skorelowany z planami działalności Aeroklubu Radomskiego,
3. określić grupę docelową (priorytet CZŁONKOWIE AR, osoby pozostałe w miarę możliwości sprzętowych, goście ???),
4. zabezpieczyć i przygotować szybowce,
5. zabezpieczyć holówkę (określić koszt holu w przypadku samolotu pożyczonego),
6. zabezpieczyć instruktorów,
7. zabezpieczyć obsługę meteo, wykładanie tras, dostęp do see you (http://www.naviter.com)
8. zabezpieczyć osoby do pomocy w organizacji obozu,
9. zabezpieczyć samochody do ściągania z terenu oraz wózki,
10. zamówić pogodę !!!!!!

Po określeniu w/w punktów, mając już określoną grupę docelową, należy przeprowadzić przygotowanie naziemne (cykl szkoleń np. co 2 tygodnie) w terminie XII/2014 - III/2015, skierowane do uczestników obozu, oraz wszystkich innych osób zainteresowanych tematem latania przelotowego. Tematy zajęć i prelegenci zostaną dopasowani do grona słuchaczy. Oczywiście, każda z osób może zgłosić temat, który ją interesuje i z którym chciałaby się zapoznać.

To chyba tyle tak na szybko.

RF

14

Realizujemy punkt 1.
Proponuję Rafale, abyś zaproponował zespół 3-osobowy i drogą e-mailową uzgodnił z tymi osobami,
czy zgadzają się zostać koordynatorami przygotowania obozu.
Gdy taki zespół zostanie już wyłoniony, przejdziemy do realizacji punktu 2.

MarG

15 Ostatnio edytowany przez Rafał_Siankowski (2014-11-25 22:56:11)

Wywołany do tablicy,  proszę osoby chętne do pracy przy organizacji Obozu Przelotowego o zgłaszanie się na priva.  Po wylonieniu zespołu podamy info na forum, a następnie przejdziemy do realizacji pkt'ow 2-9. Mając wszystko uzgodnione,  przygotujemy pismo organizacyjne, a następnie zaczniemy przyjmować wstępne zgłoszenia uczestnictwa.
Ja to tak widzę. 
Czekam na zgłoszenia osób do pracy w terminie do 6.12.2014 r.
RF

16

Hej Ewrybady,

Ja już się zgłosiłem do 3-osobowego zespołu:)
Nie wiem, czy mam rację, ale moja wizja jest taka, żeby od strony organizacyjnej (nie merytorycznej) maksymalnie odciążyć Rafała. Myślę, że organizacja obozu jest dobrą okazją do zaktywizowania jakiejś większej części kolektywu, a Rafał i tak ma co robić. Oczywiście, bez jego merytorycznej pomocy (czy wręcz przewodnictwa) się nie obędzie, bo w końcu nikt w okolicy tak się nie zna na lataniu przelotowym. Natomiast pracą taką jak strona organizacyjna szkoleń, szukanie i uzgadnianie terminów, praca nad sprzętem (w tym dogadywanie się z naszym pionem technicznym) itd. w miarę możliwości powinniśmy zajmować się my.

17

:-)

To co Michał napisał jest słuszne, ale nikogo na siłę się nie zmusi do pracy, skoro zostałem wywołany do tablicy to chętnie taki zespół stworzę. Czy będzie to 3, czy 13 osób nie jest ważne. Najważniejsze jest, by osoby czuły potrzebę wspólnej pracy. Czekam na zgłoszenia do 6.12.2014 r. Po tym terminie wewnętrznie uzgodnimy co chcemy zrobić, wybierzemy koordynatora i .... do roboty !!!

p.s. Pierwsze zgłoszenia już wpływają.

RF

18

Witam
piękna inicjatywa !
Obserwuję jak to się potoczy a gdy podpasuje termin urlopowy z miłą chęcią pomogę (wyciągarka, obsługa naziemna i wszystko inne)

Oczywiście chętny jestem też spróbować sił w przelotach !

Pozdrawiam eRMD

19

Przeniesiony post Rafała:

Witam,

kilkanaście dni temu zostałem poproszony o zaproponowanie 3 osób do pracy przy organizacji obozu przelotowego. Na propozycję chętnie przystałem, jednak zmieniłem zasady, wychodząc z założenia, że nikogo na siłę do pracy nie ma sensu namawiać, bo albo coś robimy, albo nie zawracamy sobie czterech liter .... Na całe szczęście są wśród nas jeszcze osoby, którym zależy by wspólnie jakiś cel osiągnąć. Mam nadzieję, że jak projekt "Obóz" nabierzę rozpędu, to i więcej osób będzie chciało wspomóc projekt ;-)

W związku z powyższym, proponuję powołać zespół w składzie:

1. Bartek Uzar
2. Mariusz Górczyński
3. Michał Dziewiecki
4. Piotr Dygas

Oczywiście kolejność wymienionych osób jest zupełnie przypadkowa. O szczegółach projektu będziemy informowali Was na bieżąco w tym wątku.

Pozdrawiam

Rafał

20

W oczekiwaniu na wiosnę, trochę wspomnień (ze strony AR):

Diamentowa Sobota !!!!
Dodano: 09-07-2006, 19:59 

Milo mi poinformowac, ze w sobote 8 lipca znowu mamy powody do radosci. Kamil Derynski na szybowcu Jantar std SP-3059 MF pokonal trase wk. 523 km z punktami zwrotnymi w Piotrkowie, Janowie Lubelskim i Sielpi spelniajac jednoczesnie warunek do Diamnetowej Odznaki Szybowcowej. Jest to juz drugi Diament Kamila i do skompletowania odznaki brakuje juz tylko przewyzszenia. Ale to jeszcze nie koniec wczorajszych sukcesow. Startujacy na szybowcu PW-5 Jarek Michaluk pokonal trase dlugosci 308 km z punktami zwrotnymi w Piotrkowie i Deblinie i rowniez spelnil warunek do Diamentowej odznaki szybowcowej. Na ta chwile mamy maly problem z logiem, ale mam nadzieje ze uda sie ten przelot Jarkowi zaliczyc ;) Na koniec trzeba dodac ze Tomek Cergowski po raz drugi oblecial trase trojkata 300 km tym razem z punktami zwrotnymi w Piotrkowie i Deblinie. Dodac nalezy ze Tomek na dzien dzisiejszy posiada nalot niespelna 78 godzin, a wyszkolil sie w roku ubieglym. Ta sama trase startujac na Jantarze 2b oblecial Rafal Siankowski uzyskujac predkosc 114 km/h. To nie koniec naszych sukcesow: Marek Bialy na Jantarze std 3, Michal Dziewiecki na Juniorze i Rafal Elzanowski na Piracie pokonali trase dcp 200 km z pz na lotnisku w Piotrkowie.
Gratuluje wszystkim udanych lotow, bardzo sie ciesze z uzyskanych wynikow i czekam na kolejne Diamentowe dni !!!
RF

dodał: rafal

21 Ostatnio edytowany przez Michał_Dziewiecki (2015-01-30 01:04:57)

Tak było...

22

To ja będę trochę czepialski, nie bijcie :).

Chodzi mi mianowicie o fragment z pisma organizacyjnego obozu:

Zasady zwrotu wpisowego:
1. Rezygnacja do dnia 30.04.2015 – zwrot 100% wpisowego.
2. Rezygnacja do dnia 31.05.2015 – zwrot 50% wpisowego.
3. Rezygnacja po dniu 30.06.2015 – wpisowe nie będzie zwrócone.

Widzę tu małą nieścisłość.

Pewnie i tak nie będzie to miało znaczenia, ale po sesji nie mam co robić ;)

Pozdrawiam
Bartek

23

Dzięki za zwrócenie uwagi ;-)

24

W okresie poprzedzającym obóz - do 30 kwietnia 2015 - cykl szkoleń i wykładów.

Wiadomo coś już na ten temat?

25

Witam

Z dniem 01.03.2014 została zamknięta lista zgłoszeń na Obóz Przelotowy RADOM-PIASTÓW 2015.

Otrzymaliśmy 21 zgłoszeń. Proszę pamiętać, że o kolejności zgłoszeń decyduje wpłata wpisowego.

W dniu 07.03.2015 rozpoczynamy serię wykładów teoretycznych.

Tematyka wykładów to:

- przygotowanie osobiste i szybowca do przelotu;

- analiza dostępnej przestrzeni;

- taktyka przelotu;

- planowanie tras;

- zasady bezpieczeństwa wykonywania lotów/przelotów;

- zasady gospodarowania wysokością;

- system antykolizyjny FLARM;

- wybór pola do lądowania;

- analiza lotów (w oparciu o oprogramowanie SeeYou);

- rejestratory lotu i urządzenia PDA (obsługa Colibri i programu LK8000);

- procedury startu i lądowania;

- analiza prognozy pogody;

- najczęściej używane strony meteo;

- wykorzystanie wzlotów aerologicznych;

- uwzględnienie zagadnienia termiki przez portale meteo.

Pierwszy wykład poprowadzi Rafał Siankowski.

Poniżej podaję terminarz spotkań:

07.03.2015 - godz. 12.30 - 16.30

14.03.2015 - godz. 12.30 - 16.30

29.03.2015 - godz. 12.30 - 16.30

12.04.2015 - godz. 12.30 - 16.30

19.04.2015 - godz. 12.30 - 16.30

Mariusz Górczyński